středa 4. dubna 2012

Bedřích Smetana

Narození: 2. března 1824 v Litomyšli
Úmrtí: 12. května 1884 v Praze

  • byl významný český hudební skladatel
  • v současnosti je znám především svým cyklem symfonických básní Má vlast a operami Libuše a Prodaná nevěsta
  • jeho skladby vznikaly v období romantismu

Zajímavosti

  1. Jeho otec měl rád hudbu a syna Bedřicha zasvětil do jejích tajů už ve čtyřech letech, později ho ale svěřil do péče obchodníka Jana Chmelíka, který řídil hudební produkce  pro hraběte Valdštejna. Smetana se učil hrát na housle a později na klavír. Své první veřejné vystoupení absolvoval v Litomyšli v šesti letech.
  2. V roce 1874 Bedřicha Smetanu postihlo to nejhorší, co se může stát hudebnímu skladateli – ohluchl. Proto byl nucen vzdát se svého místa v divadle.
  3. Lze jen obdivovat jeho genialitu, jak se zhostil komponování i při hluchotě. Postupně si získával čestné místo jako významný reprezentant české hudby a dostalo se mu mnoha ocenění. Nesmírné cti se dostalo Smetanovi při příležitosti otevření Národního divadla 11. 6. 1881 jeho operou Libuše



Bedřich Smetana před rokem 1880

Prameny:

pondělí 2. dubna 2012

Seznam navštívených blogů

http://3cpolaskova.blogspot.com/
  • okomentovala jsem příspěvek - moje video
http://3clipova.blogspot.com/
  • okomentovala jsem hned první příspěvek - video, bez popisku
http://3c-garcarova-eliska.blogspot.com/
  • okomentovala jsem příspěvek - smutný talent zpěvačky Adele
http://3cherblichovazuzana.blogspot.com/
  • okomentovala jsem příspěvek - someone like you

Podpis Smetany

Smetana


hudební skladatel, dirigent, hudební pedagog

Smetanova Libuše

Libuše je slavnostní zpěvohra o třech jednáních českého skladatele Bedřicha Smetany z roku 1872. Poprvé byla uvedena v Národním divadle v Praze 11. června 1881.

Děj opery:

I. jednání: Libušin soud. Velmožové Chrudoš a Šťáhlav se neshodli o otcovo dědictví, jejich spor má rozhodnout kněžna Libuše. Chrudoš požaduje všechno, Šťáhlav je připraven podrobit se kněžninu verdiktu. Libuše určuje, že se dědictví rozdělí mezi oba stejným dílem. Chrudoš to označí za slabošské rozhodnutí a vyzývá ostatní, aby dosadili na knížecí trůn znovu muže. Libuše je tímto dotčena, přesto se rozhodne, že si vybere budoucího manžela a tím dá zemi znovu muže panovníka. Své posly vyšle za svým milým Přemyslem do Stadic.
II. jednání: Krasava přiznává otci, že její láska k Chrudošovi zapříčinila spor obou bratří. Chtěla vyprovokovat Chrudoše tím, že předstírala náklonnost ke Šťáhlavovi. Otec jí odpouští, pokud se jí povede spor bratří uklidnit. Do Stadic přijíždí poslové z Vyšehradu. Přemysl, který zrovna vzpomínal na Libuši, je překvapen jejich žádostí, ale vydává se za ní.
III. jednání: Libušin sňatek a Libušino proroctví. Libuše vyslechne uklidňující zprávu o smíření bratří. Při slavnosti předá Libuše trůn Přemyslovi, který žádá Chrudoše, aby se kněžně omluvil. Ten tak učiní. Ve slavnostní chvíli dostává Libuše vidění slavné budoucnosti českého národa, počínaje obrazem knížete Břetislava, přes smyšleného moravského obránce proti Mongolům Jaroslava ze Šternberka, Přemysla Otakara II., Elišky Přemyslovny a Karla IV. až po husitské války a Jiřího z Poděbrad. Další budoucnost Libuše nevidí, ale končí optimisticky s předpovědí slavného překonání všech hrůz.